Virtuálna aktivita - 2

Spoznávaj slovenské architektonické skvosty cez STEAM (Marshmallow Challenge)

Marshmallow Challenge

V rámci hodiny STEAM (Science, Technology, Engineering, Arts, and Mathematics – veda, technika, inžinierstvo, umenie a matematika) sa dňa 12.11.2024 žiaci partnerských škôl ponorili do sveta architektúry a inžinierstva prostredníctvom kreatívnej výzvy s názvom "Marshmallow Challenge". Cieľom tejto aktivity nebolo len postaviť čo najvyššiu konštrukciu, ale aj spoznať slovenské, fínske, turecke a portugalské architektonické dominanty a rozvíjať tímovú prácu, kritické myslenie a schopnosť riešiť problémy.

Hodina začala krátkym úvodom do konceptu STEAM a jeho prepojenia s rôznymi vednými odbormi. Žiaci slovenského tímu si prezreli fotografie ikonických slovenských stavieb, ako napríklad Bratislavský hrad, Spišský hrad, Michalská brána či drevené kostoly. Diskutovalo sa o ich jedinečných architektonických prvkoch a historickom význame. Následne bola predstavená samotná výzva: v tímoch po 4-5 členoch mali žiaci za úlohu postaviť čo najvyššiu voľne stojacu konštrukciu výhradne z marshmallow cukríkov a špáradiel. Časový limit bol stanovený voliteľne. Po úvodnej inštruktáži nasledovala fáza návrhu. Tímy sa pustili do brainstormingu a kreslenia návrhov svojich budúcich stavieb. Dôležitým aspektom bolo zvážiť nosnosť materiálov a časovú obmedzenosť. Žiaci si uvedomovali, že úspech závisí od efektívnej komunikácie a spolupráce v tíme.

Po fáze plánovania prišla na rad samotná konštrukcia. Žiaci s nadšením a trpezlivosťou spájali marshmallow cukríky špáradlami, snažiac sa vytvoriť stabilnú a vysokú štruktúru. Učiteľ dohliadal na ich prácu, povzbudzoval ich a v prípade potreby im poskytoval usmernenie.

Po uplynutí časového limitu nasledovalo testovanie. Každý tím prezentoval svoju konštrukciu a zmerala sa jej výška. Žiaci diskutovali o faktoroch, ktoré prispeli k úspechu alebo neúspechu ich stavby. Táto časť hodiny bola cennou príležitosťou na vzájomné učenie sa a zdieľanie skúseností.

V záverečnej reflexnej časti hodiny žiaci zhodnotili priebeh projektu, zamysleli sa nad svojou tímovou prácou a schopnosťou riešiť problémy. Vytvorili krátky písomný popis alebo prezentáciu svojej konštrukcie s dôrazom na použité inžinierske princípy. Hodnotenie prebiehalo na základe kreativity a originality návrhu, stability konštrukcie, tímovej práce, prezentácie a integrácie jazykových zručností (v písomnej alebo ústnej komunikácii).

Ako rozšírenie tejto aktivity môžu žiaci skúmať ďalšie slovenské architektonické pamiatky a navrhnúť konštrukcie inšpirované týmito stavbami. Môžu tiež vytvoriť modely slovenských pamiatok z rôznych materiálov, alebo si pomocou digitálnych nástrojov vytvoriť virtuálnu prehliadku slovenských architektonických skvostov, ako napríklad pevnosť Komárno, most Apollo či budova Slovenského rozhlasu. Marshmallow Challenge tak spája zábavu s učením a umožňuje žiakom hlbšie preniknúť do sveta architektúry a inžinierstva Aktivitu zorganizovala partnerská škola Su Eğitim Kurumları Türkiye Mersin MERSİN

Zúčastnené školy:

  • Stredná priemyselná škola stavebná - Építőipari Szakközépiskola, Konkolyho 8, Hurbanovo
  • Martinlaakson lukio Finland Helsinki-Uusimaa VANTAA
  • Agrupamento de Escolas de Ermesinde Portugal Norte Ermesinde

Mgr. Katarína Kučerová, projektový koordinátor

Fotogaléria

Všetky fotografie si môžete pozrieť v našom fotoalbume.

Vyhlásenie o vylúčení zodpovednosti / Disclaimer:

„Financované Európskou úniou. Vyjadrené názory a postoje sú názormi a vyhláseniami autora(-ov) a nemusia nevyhnutne odrážať názory a stanoviská Európskej únie alebo [názov organizácie udeľujúcej grant]. Európska únia ani organizácia udeľujúca grant za ne nepreberajú žiadnu zodpovednosť.”

“Funded by the European Union. Views and opinions expressed are however those of the author(s) only and do not necessarily reflect those of the European Union or [name of the granting authority]. Neither the European Union nor the granting authority can be held responsible for them”.

  • +421-35-760-2507
  • kuck@spsstav.sk